mgr Dariusz Wychudzki
Animator kultury, muzyk i teatroterapeuta

01. Początki i Pasja
Fundamenty warsztatu teatralnego i pierwsze sukcesy sceniczne budowane w ramach działalności w Grupie Teatralnej „Zmysł”.
Znajomość podstaw muzyki od najmłodszych lat dzieciństwa.
02. Misja i Integracja
Innowacyjne i eksperymentalne projekty muzyczno-teatralne łączące światy przez sztukę.
Koordynacja działań na rzecz wyrównywania szans.
03. Teatr Przebudzeni
Wieloletnie współprowadzenie autorskiego Zespołu osób z niepełnosprawnościami i tworzenie spektakli o głębokim przesłaniu społecznym.

04. Edukacja Teatralna
Profesjonalny instruktor grup międzypokoleniowych oraz reżyseria autorskich przedstawień teatralnych. Działania w ośrodkach kultury i w ramach projektów.
05. Oprawa Muzyczna
Muzyka organowa i fortepianowa podczas uroczystości kościelnych, współpraca z innymi muzykami.
Kompozycja ścieżek dźwiękowych do sztuk teatralnych.
06. Sukcesy i Uznanie
Nagrody za reżyserię i wkład w kulturę przyznane przez ekspertów oraz lokalną społeczność.
O mnie
W latach 2002 – 2010 brałem aktywny udział
w życiu Grupy Teatralnej „Zmysł” z Ostródy.
Odbywały się wówczas wyjazdy na warsztaty teatralne
oraz przeglądy i festiwale w całym kraju,
gdzie zdobywałem doświadczenie sceniczne.
Tak zaczęła się moja pasja do Teatru.
Jednym z bardzo cennych doświadczeń z działalności w Grupie „Zmysł”
był projekt pn. „Zmysłowe Przebudzenie” – dotyczył on integracji osób pełnosprawnych
z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
Były to czteromiesięczne działania integracyjne na rzecz wyrównania szans i walki z dyskryminacją.
Jeden z etapów projektu stanowiły tygodniowe warsztaty artystyczne dla kilkudziesięciu osób
ze specjalnie zaproszonymi i odpowiednio wykwalifikowanymi instruktorami
z dziedziny teatru, tańca współczesnego oraz plastyki.
Data 21.03.2006 roku (tzw. „dzień wagarowicza”) stanowiła finał realizowanego projektu.
W godzinach południowych po głównych ulicach miasta krążył
barwny, wesoły i głośny autobus, który zachęcał mieszkańców miasta, a w szczególności młodzież,
do uczestnictwa w finałowej paradzie integracyjnej na ostródzkim molo.
Były kolorowe stroje, ciekawe rozwiązania, muzyka, ale przede wszystkim głębokie przesłanie wydarzenia!
Kulminacyjny punkt stanowiło namalowanie farbami przez osoby
pełno- i niepełnosprawne wspólnego dzieła – obrazu o wymiarach 3×5 m za pomocą ekspresji własnego ciała.
Realizacja projektu udowodniła, że sprawdziłbym się także w pracy z osobami niepełnosprawnymi,
stąd rozpoczęcie pracy w pracowni teatralnej w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Ostródzie,
a przez to także z Teatrem Przebudzeni.
Od roku 2004 współprowadzę Teatr Przebudzeni,
działający przy kole Polskiego Stowarzyszenia
na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ostródzie,
który tworzy poruszające spektakle z głębokim przesłaniem społecznym.
Celem są prezentacje twórczości Zespołu i promowanie dorobku Teatru
na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach teatralnych w Polsce,
na równych prawach z osobami pełnosprawnymi i bez taryfy ulgowej,
dzięki czemu burzone są mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.
Teatr Przebudzeni funkcjonuje do dziś,
zapraszany jest na prestiżowe wydarzenia teatralne
oraz zakwalifikowywany jest do prezentacji
na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach
teatrów amatorskich/off-owych, gdzie zdobywa uznanie oraz liczne nagrody,
przede wszystkim za swoje ostatnie spektakle
(„Szatnia” z 2015 roku, „Istny Cyrk” z 2017 roku
oraz „Na pohybel!” z 2021 roku).
W latach 2021-2025 prowadziłem dziecięco-młodzieżowy zespół teatralny
„Grupa z podwórka” działający przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym
w Samborowie koło Ostródy.
Udało się zawiązać zgrany zespół,
stworzyć warunki do rozwoju osobistego
i odkrywania pasji teatralnej wśród uczestników zajęć,
a także przygotować dwa autorskie, bardzo mądre
i poruszające spektakle:
„Bagażownia” i „Może i tak”.
Zespół ma na swoim koncie kilka znaczących dokonań,
m.in. występ na Scenie Kameralnej w Teatrze im. Stefana Jaracza
w Olsztynie w ramach udziału w projekcie pn. „Przestrzenie Sztuki”.
Od 2023 roku jestem instruktorem teatralnym w Iławskim Centrum Kultury,
prowadzę tam tzw. zajęcia „po pracy” z osobami dorosłymi.
Jest to zespół o nazwie „Teatralny Zakamarek”,
z którym stworzyłem dotychczas trzy spektakle:
– autorskie przedstawienie dotyczące świąt Bożego Narodzenia
pt. „Czy przyjmiesz…?”, ukazujące stereotypowe zachowania międzyludzkie
w pewnej pospolitej rodzinie w przededniu świąt
– spektakl pt. „Idiotki”
(na podstawie tekstu Anny Świrszczyńskiej „Rozmowa z własną nogą”),
teatr absurdu, w którym nic nie jest oczywiste
i który prowokuje do egzystencjalnych przemyśleń
– spektakl pt. „JAJO”, który w dość zabawny i zaskakujący sposób porusza temat
związany z dotrzymywaniem komuś słowa
oraz tego jak wyobraźnia może przekraczać możliwości.
Od dziecka interesowałem się muzyką. Podstawy gry na instrumencie klawiszowym
poznałem mając kilka lat.
Od tamtego czasu nadal rozwijam swoje umiejętności,
biorę udział w warsztatach wokalnych,
angażuję się w różne akcje muzyczne.
W Grupie Teatralnej „Zmysł” byłem przez wiele lat odpowiedzialny
za dobór muzyki do spektakli.
W Teatrze Przebudzeni, natomiast, w dwóch spektaklach
wybrzmiewa moja autorska muzyka.
Obecnie zajmuję się także wykonywaniem muzyki kościelnej –
– posługuję na mszach świętych, gram także na klasycznych piszczałkowych organach
i uświetniam różnego rodzaju uroczystości kościelne.
Swoje zamiłowanie do muzyki i teatru spełniam
w prowadzonej przeze mnie działalności, w ramach której zajmuję się
komponowaniem autorskiej muzyki do spektakli,
ubogacaniem improwizacjami fortepianowymi
lub coverami znanych utworów
imprez artystycznych, eventów w restauracjach czy domach kultury,
gdzie współpracuję także z innymi muzykami,
a także prowadzeniem zajęć muzyczno-teatralnych
dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.
Podczas swojej wieloletniej pracy w kulturze
zostałem laureatem m.in. następujących nagród:
– nagroda za reżyserię za spektakl pt. „Odlot”
podczas 38. Rypińskiej Wiosny Teatralnej – rok 2011
– nagroda za reżyserię za spektakl pt. „Szatnia”
podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Blackout
w Wołominie – rok 2017
– nagroda za „kompozycje i wykonanie muzyki
do spektaklu Szatnia” podczas 14. Konkursu
Teatrów Amatorskich Melpomena – rok 2017
– nagroda Prezydenta Miasta Gdańska
Gdańskie Stypendium Teatralne
dla najlepszego reżysera
w ramach XIX Ogólnopolskiego Festiwalu
Sztuk Autorskich i Adaptacji
„Windowisko” – rok 2017
– nagroda im. Haliny Machulskiej – Teatr Ochoty w Warszawie
„za stworzenie wspólnoty teatralnej, która burzy mity i stereotypy,
która wydobywa z ludzi to co najlepsze,
utwierdza w poczuciu godności,
słyszy potrzeby oraz pomaga odkrywać możliwości.
Za długofalową i konsekwentną pracę na rzecz
włączania osób z niepełnosprawnościami
w życie społeczne i sztukę” – rok 2022
– medal „Fideliter et Constanter. Wiernie i Wytrwale”
od Prezeski Zarządu Głównego PSONI
„W uznaniu szczególnych zasług, za wieloletnią,
wytrwałą i wierną pracę dla dobra osób
z niepełnosprawnością intelektualną” – rok 2022
– laureat 1 miejsca w Powiecie Ostródzkim
oraz
3 miejsca w województwie warmińsko-mazurskim
w Plebiscycie Gazety Olsztyńskiej
pn. „Osobowość Roku 2022” w kategorii Kultura
– laureat 1 miejsca w województwie warmińsko-mazurskim
oraz
5 miejsca w finale ogólnopolskim
w Plebiscycie Gazety Olsztyńskiej
pn. „Mistrzowie Ślubu i Wesela”
w kategorii „Organista/Oprawa muzyczna ślubu”
– nagroda za reżyserię za spektakl pt. „Istny Cyrk”
podczas 18. Ogólnopolskiego Festiwalu BUT
„Brodnicka Uczta Teatralna” – rok 2024
– Nagroda Burmistrza Miasta Iławy
w Dziedzinie Kultury
nagroda za osiągnięcia artystyczne – rok 2025
– wyróżnienie reżyserskie za spektakl „Idiotki”
podczas IV Ogólnopolskiego Przeglądu
Teatrów Amatorskich „TOR”
w Smolcu koło Wrocławia – rok 2026.

